Sa opadanjem prvih listova stiglo je i vreme jesenje zaštite zasada. Poljoprivredni dronovi XAG uspešno su se dokazali na tom polju i pokazali niz prednosti u odnosu na klasičnu mehanizaciju.
Precizna i pouzdana zaštita iz vazduha
Zahvaljujući prskanju iz vazduha, preciznom doziranju i vazdušnom potisku propelera, postiže se ravnomerna aplikacija preparata u svim visinskim zonama, od vrha biljke do tla.
Veličina kapljica podešava se softverski, zahvaljujući nazubljenim rotacionim diskovima, koji stabilan mlaz tečnosti razbijaju na sitne kapljice. Dovoljno je izabrati veličinu kapljice u rasponu 60 µm — 400 µm i kao rezultat dobija se fina magla ili snažan pljusak. Sve to bez klasičnih dizni, njihovog začepljivanja i potreba za čestim zamenama.
Tako formirane kapljice potiskuju snažni XAG propeleri, uspešno pokrivajući celu biljku od vrha do dna. Zahvaljujući usmerenoj vazdušnoj podršci, moguća je primena manje količine vode u poređenju sa klasičnim atomizerima, pri čemu se ostvaruje jednak efekat zaštite.
Snažne pumpe XAG dronova obezbeđuju pouzdan i veliki protok tečnosti, kako bi se postigle zadate norme. U zavisnosti od zadate količine tečnosti, XAG dron prilagođava brzinu leta, kako bi osigurao potpuno “kupanje” biljke potrebnom količinom rastvora. Ukoliko je potrebno zasad se može preleteti i dva puta, kako bi se ostvarila dupla norma.
Veličina rezervoara nije prepreka za visoke norme. Na primer, ako je kapacitet drona 50 l, a željena norma po hektaru iznosi 100 l/ha, to znači da su potrebna dva leta po hektaru. Imajući u vidu da XAG dronovi rade potpuno automatski, broj letova postaje nebitan, jer operater ne upravlja dronom, već čeka da on završi posao.
Precizni letovi vođeni autopilotom
XAG dronovi zaista rade potpuno automatski.
Prskanje obavljaju samo u dozvoljenim granicama parcele, održavajući decimetarsku preciznost leta primenom RTK metode GNSS pozicioniranja.
Ukoliko određene delove zasada nije potrebno prskati, može se definisati zona izuzeća, koju će dron preleteti sa isključenim prskalicama, a zatim nastaviti prskanje po izlasku iz zone. Zone izuzeća osiguraće štednju preparata i ekološku zaštitu, pošto se neće prskati putevi, odlagališta, kanali, ribnjaci ili drugi prostori unutar zasada.
Eventualne prepreke dron će zaobići, koristeći ugrađeni radar ili unapred ucrtane prepreke. Ako je zasad nejednakih visina (tipičan slučaj u rasadnicima), dron će prilagoditi visinu u toku leta, zahvaljujući preciznom radaru velikog dometa.
Nepristupačno postaje pristupačno
Jesen nosi padavine koje mogu otežati kretanje po terenu. Gusto blato ometa ili potpuno sprečava kretanje mehanizacije i pojedine delove zasada može učiniti nepristupačnim.
Takvi problemi ne postoje za XAG dronove, koji će preleteti prepreke na putu do parcele ili one u samoj parceli i uspešno izvršiti zaštitu.
Zahvaljujući XAG dronovima više ne postoje slučajevi propuštene zaštite zasada, koji se dešavaju kada je klasična mehanizacija zarobljena u blatu ili ne može da uđe u parcelu.
Bezbednost
Visoka bezbednost je poseban kvalitet XAG dronova i prednost u odnosu na klasičnu mehanizaciju.
Tokom automatskog tretmana zasada, operater se nalazi na bezbednoj lokaciji izvan zone prskanja, što znači da nije izložen hemijskim preparatima. Takav nivo bezbednosti nije moguć sa klasičnom mehanizacijom za zaštitu bilja.
Zaključak
Poljoprivredni dronovi XAG preporučuju se kao idealno rešenje za jesenji ili zimski tretman zasada, kada teško pristupačan teren, blato ili površinske vode mogu sprečiti korišćenje klasične mehanizacije za zaštitu.
Posebno je značajna bezbednost. Ne izlažite se hemijskim sredstvima, čuvajte vaše zdravlje — poljoprivredni dronovi XAG zaštitu čine lakšom i potpuno bezbednom.
Usluga prskanja dronom
Ako nemate XAG dron, a želite da proverite njegovu funkcionalnost u zaštiti bilja, razmotrite Livoninu uslugu prskanja dronom. Testiranjem u vašem zasadu, uporedićete primenu XAG dronova u odnosu na klasične postupke zaštite i uveriti se u prednosti zaštite iz vazduha.
OCT